Zadzwoń 608-700-171

Jesteś tutaj: Aktualności Odpowiednie nawodnienie psa i kota

Odpowiednie nawodnienie psa i kota

Picie wody jest niezwykle ważne nie tylko w świecie ludzi, ale także psów i kotów. Twój pupil niechętnie zagląda do miski z wodą? Poznaj sposoby na zachęcenie zwierzaka do picia i na szybkie nawodnienie jego organizmu.

Ile wody powinny spożywać psy i koty?

Woda jest niezbędna do życia, jednak ile właściwie powinny pić koty i psy? Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 50-60 ml na kg masy ciała.
Co ważne, dotyczy to również wody zawartej w pokarmie. Przy obliczaniu zapotrzebowania na płyny dla swojego zwierzaka należy wziąć pod uwagę, jaki rodzaj jedzenia spożywa. Różnica zawartości wody w pokarmie mokrym i suchym jest bardzo duża. Średnio karma sucha posiada stopień wilgotności na poziomie mniejszym niż 15%, natomiast w przypadku karmy mokrej może to być nawet powyżej 80%. Ponadto zmiennymi są panujące warunki atmosferyczne oraz poziom aktywności fizycznej zwierzaka. Podczas upalnej pogody oraz wzmożonego wysiłku czworonogi będą piły więcej i nie ma w tym nic niepokojącego. Problemy zaczynają się w momencie, gdy dostrzeżesz wyraźną różnicę w piciu wody przez swojego pupila w standardowych warunkach. Jeżeli pies albo kot nagle zaczyna pić mniej, może być to jednym z pierwszych objawów m.in. przeziębienia, problemów z nerkami lub cukrzycy. Należy wówczas niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem.

Jak zachęcić zwierzę do picia wody?

Jeżeli okazuje się, że zwierzak jest zdrowy, a i tak nie chce pić wody, istnieją sprawdzone sposoby na zachęcenie go do tej czynności. Nie każdy sprawdzi się w przypadku wszystkich psów i kotów, jednak wśród wielu metod powinna znaleźć się ta, która przekona Twojego pupila. Wiele zwierząt, a zwłaszcza kotów, nie lubi pić tuż obok jedzenia. Jest to związane z naturalnym instynktem łowieckim. W naturze duże koty jedzą upolowaną zwierzynę z dala od wodopoju. W związku z tym też sporo domowych mruczków nie lubi, gdy obie miski znajdują się tuż obok siebie. Bardzo prostym rozwiązaniem jest więc przestawienie jednej z misek. Może się tak zdarzyć, że to również samo naczynie stanowi problem. Niektóre zwierzaki za nic w świecie nie chcą korzystać np. z metalowych albo plastikowych naczyń. Warto wypróbować różne rozwiązania. Zwierzęcy esteci mogą docenić np. wodę podawaną w szklanej miseczce albo kubku. By uatrakcyjnić zwierzakowi samą czynność picia, warto kupić przynajmniej dwie miski, które będą znajdować się w różnych punktach mieszkania. W kwestii misek strzałem w dziesiątkę może okazać się też kupienie produktów na stelażu. Co jeżeli wszystkie sposoby z miskami zawiodą? Kolejnym krokiem są źródełka dla zwierząt. Poidełka posiadają wmontowaną pompę, która utrzymuje wodę w ciągłym ruchu. Dzięki temu pupil może mieć wrażenie, jakby pił prosto z naturalnego źródła. Ponadto sprawdzonym sposobem na zachęcenie zwierzaków do picia jest pochwała. Czasem wystarczy mówienie do czworonoga spokojnym tonem, innym razem pogłaskanie go albo nagrodzenie go smaczkiem. W ten sposób budujesz pozytywne skojarzenia.

Alternatywa dla wody? Prebiotyczne napoje dla psów i kotów.

Gdy człowiek jest chory lub odwodniony, zalecane jest picie elektrolitów, które nawadniają jeszcze szybciej niż woda i pomagają w powrocie do zdrowia. Teraz możesz zadbać podobnie o swoje zwierzaki, a wszystko za sprawą DoggyRade oraz KittyRade. Są to renomowane prebiotyczne napoje izotoniczne.
Ich formuła została oparta wyłącznie na wysokiej jakości składnikach naturalnego pochodzenia. Dzięki temu produkty są w pełni bezpieczne dla zwierząt. Napój izotoniczny dla psów i kotów zawiera m.in. elektrolity, aminokwasy oraz prebiotyki z naturalnego błonnika. By czworonogi chętnie piły napój, jest on dostępny w różnych wersjach smakowych. Zadaniem prebiotyków jest wzmocnienie jelit oraz poprawa trawienia. Dla wielu zwierząt jest to niesamowita ulga od luźnego lub nieregularnego wypróżnienia. Z kolei elektrolity znakomicie nawadniają organizm i przyspieszają powrót do zdrowia. Formuła produktów została opracowana przez lekarzy weterynarii, którzy doskonale wiedzą, co jest dobre dla naszych czworonogów. Płynne elektrolity dla zwierząt są przy tym niskokaloryczne i przystosowane także dla alergików. W pełni naturalny skład i brak sztucznych dodatków są gwarancją sukcesu.

Objawy odwodnienia u psa i kota.

Bardzo ważne jest, aby szybko rozpoznać już pierwsze oznaki odwodnienia u swojego pupila. Na co należy zwrócić uwagę? Jednym z najczęstszych symptomów odwodnienia jest zmniejszenie elastyczności skóry. Istnieje prosta metoda, która pozwala sprawdzić czy dotyczy to również Twojego czworonoga. Należy chwycić za fałd skóry na karku. Jeżeli skóra wraca na swoje miejsce powoli, może to wskazywać na odwodnienie. Zbyt mała ilość wody w organizmie często przyczynia się także do zmiany zachowania psa lub kota. Zwierzak staje się apatyczny, mniej skory do zabawy. Zwierzęta wychodzące mogą także mieć mniejszą ochotę na spacery. Zdarza się, że wraz z niechęcią do wody pojawia się jadłowstręt. Wśród pozostałych objawów wymienia się jeszcze m.in. lepką ślinę, suchą śluzówkę i zapadnięte powieki. Przytoczone dzisiaj przykłady powinny zachęcić Twojego pupila do picia wody, jednak jeżeli zauważysz pierwsze objawy odwodnienia, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, gdyż może być to efektem poważniejszego schorzenia. Choć częściej mówi się o niewystarczającym niż nadmiarowym piciu wody, również druga tendencja powinna wzbudzić czujność. Psy i koty najczęściej więcej piją podczas upałów i wzmożonej aktywności fizycznej. Ponadto większe zapotrzebowanie na płyny mają zwierzęta odżywiające się suchą karmą. Jeśli jednak dostrzeżesz wzmożone pragnienie u czworonoga, również najlepszą opcją jest konsultacja u weterynarza. Może być to bowiem objaw m.in. przeziębiania, zatrucia pokarmowego, choroby nerek albo cukrzycy.